شنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٧
صفحه اصلی > آرشیو 
منو اصلی
اخبار > پشت میزنشینی، آفت سلامت


  چاپ        ارسال به دوست

پشت میزنشینی، آفت سلامت

کم تحرکی و پشت میز نشینی جزو معضلات عمده بهداشتی دهه های اخیر و آفت سلامتی استکم تحرکی و پشت میز نشینی جزو معضلات عمده بهداشتی دهه های اخیر و از آفت های اصلی سلامت است. افرادی که تحرک کافی ندارند و به پشت میزنشینی عادت کرده اند بهتر است ساعاتی از روز را برای ورزش در نظر بگیرند.

به گزارش وب دا؛ یک پزشک متخصص ارتوپد گفت: کارمندان بیش از دیگر اقشار جامعه از بی تحرکی و عوارض ناشی از آن رنج می برند و متاسفانه امروزه سن ابتلا به بیماری های مفصلی و استخوانی در کشور به دلیل شیوه زندگی و کاهش فعالیت های فیزیکی پایین آمده است .

دکتر صباغان با بیان این که مشکلات ستون فقرات کمری و گردنی جزو مهم ترین و شایع ترین عوارض پشت میز نشینی و کم تحرکی است، گفت: آرتروز زودرس، دردهای مفصلی و عضلانی و کم آبی دیسک بین مهره ای از دیگر عوارض پشت میزنشینی به شمار می رود.

وی افزود: کارمندان یا افرادی که ساعات بیشتری در حالت نشسته قرار دارند و تحرک کمی دارند، بیش از دیگر افراد در معرض پوکی استخوان هستند.

وی تصریح کرد: دویدن سریع، بالا و پایین رفتن از پله و ورزش های ایروبیک مانع پوکی استخوان زودرس و مشکلات ناشی از آن می شود بنابراین افرادی که تحرک کافی ندارند و به پشت میزنشینی عادت کرده اند بهتر است ساعاتی از روز یا حداقل 3 بار در هفته را برای ورزش در نظر بگیرند.

وی حرکت درمانی را بهترین درمان دانست و گفت: نشستن و ایستادن های طولانی زمینه واریس و آرتروز را فراهم می کند و کارمندان باید به ازای هر 45 دقیقه نشستن، 10 - 5 دقیقه راه بروند تا مشکلات ناشی از نشستن های طولانی آن ها را آزار ندهد.

وی با بیان این که خطر لخته شدن خون در رگ ها در بی تحرکی های شدید وجود دارد، بیان کرد: گنجاندن برنامه پیاده روی و ورزش در برنامه هفتگی باعث تقویت عضلات و کاهش عوارض جسمانی می شود.

وی به ضرورت استاندارد بودن صندلی ها و میزهای کار کارمندان برای پیشگیری از عوارض جسمانی اشاره کرد و گفت: صندلی ها و میزهای غیر استاندارد، مشکلات جسمانی شدیدی نظیر آسیب در ناحیه ستون فقرات و همچنین اندام های تحتانی فراهم می آورد.

منبعwww.7sib.ir


١٠:٣٠ - 1393/12/02    /    شماره : ٧٠٩٦    /    تعداد نمایش : ٣٨٤خروج