شنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٧
صفحه اصلی > آرشیو 
منو اصلی
اخبار > جنس زن قادر است دنیا را زیر و زبر کند/ کوتاه از مشکلات دختران در روز دختر


  چاپ        ارسال به دوست

جنس زن قادر است دنیا را زیر و زبر کند/ کوتاه از مشکلات دختران در روز دختر

ندای اصفهان- سعیده بقایی: همین که تاریخ رقم می‌خورد، حوادث کوچک و بزرگی را بر صحنۀ روزگار رقم می‌زند و روزی خاص را به نام خود می‌کند؛ خواه اتفاق باشد یا قهرمان آن اتفاق. در تقویم امروز، بعضی از روزها اسم خاصی دارند و «دختر»، نام یکی از این روزهاست. پیام این روز، نگاهی به سرتاپای دخترانگی‌‌مان است؛ اما نه با معیارهای پر زرق و برق امروز، بلکه بر اساس اصالت دخترانگی که این بنیه را جایی نمی‌توان یافت مگر در برترین دختر عالَم، فاطمۀ معصومه سلام‌الله علیها.

امروز در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مشکلات و خطراتی دختران را تهدید می‌کند. برای شنیدن دلایل و راهکارها، پرس و سؤال کوتاهی داشتیم با فاطمۀ خاشعی، کارشناس ارشد علوم قرآن و حدیث، مبلغ و مشاور رسمی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها که علاوه بر برگزاری جلسات معرفتی، به مشاورۀ دانشجویان و بانوان و دوشیزگان نیز اهتمام دارد و از آنجا که با تعداد بسیاری از بانوان در جامعه در ارتباط است، مشکلات آنان را نیز خوب می‌شناسد. آنچه در ادامه می‌آید، اشاره‌ای کوتاه است بر مشکلات دختران امروز.

***

ندای اصفهان- برای اولین سؤال، با توجه به اینکه به‌واسطۀ شغلتان با دختران جوان بسیار سر و کار دارید و گوش شنوایی برای مشکلات آن‌ها هستید، اگر بخواهید عمده‌ترین مشکلات دختران را در جامعه بیان کنید، دست روی چه مواردی می‌گذارید؟

فاطمه خاشعی: یکی از مشکلات عمدۀ دختران ما این است که نسبت به نقش و جایگاه خطیر و بسیار ویژۀ جنس زن در دنیا و زندگی جاهل‌اند. باور ندارند که یک زن قادر است با برنامه‌ریزی دقیق و تربیت صحیح، دنیا را زیر و زبر کند. باور ندارند که نقش آن‌ها کلیدی است و اسلام به زن بهای خاصی داده است. باور ندارند که مرد از دامن زن به معراج می‌رود. باور ندارند که صاحب‌نظران معتقدند جامعه را به هر سمت‌و‌سویی می‌خواهید بکشید، با سوق‌دادن زنان به آن سمت، به‌راحتی و در کمترین زمان می‌توانید موفق شوید. باور ندارند که با فکری نافذ و توانمندی‌هایی که خدا در اختیار آن‌ها قرار داده، می‌توانند با یک برنامه‌ریزی و مدیریت کارآمد، جامعه را متحول کنند. باور ندارند که فرهنگ هر جامعه بستگی جدی به نوع تربیت خانم‌های آن دارد. باور ندارند که هستۀ اصلی تحولات در جوامع خانم‌ها هستند که با تنظیم آن‌ها سرنوشت جوامع عوض می‌شود و باور ندارند و باور ندارند…

ندای اصفهان- خب با این حساب، منشأ این باورنداشتن‌ها و مشکلات را در کجا می‌بینید؟

– به نظر می‌رسد اطلاع‌رسانی و روشن‌کردن دختران در این زمینه‌ها، خیلی کمرنگ است که بخشی از آن به خانواده و بخشی به مدرسه و برخی به جامعه و مقداری از آن هم به خود دختران مربوط می‌شود.

ندای اصفهان- و طبعاً بعد از دانستن آسیب‌ها و منشأ آن‌ها باید به‌دنبال راه‌ِحل بود. راه‌ِحل‌های برون‌رفت از مشکلات دختران در حال حاضر؟

– به نظرم باید دختران را با برنامه‌های مختلف از اهمیت و جایگاه نقش زن و موقعیت خطیر آن‌ها آشنا کرد. این کار را می‌توان از طریق فعالیت‌هایی مثل تشکیل کلاس و کارگاه آموزشی در مدرسه و دانشگاه و از طریق رسانه‌ها و معلمان و مربیان حاذق و از طریق آموزش مادران دختر‌دار و… به‌انجام رساند.

ندای اصفهان- دختر شایسته از منظر شما کیست؟

– دختر شایسته دختری است که با خودشناسی دقیق به کرامت نفس خود پی برده است و جایگاه اساسی و ارزشمند خود را نسبت به خانواده و جامعه و خویشتن شناخته و برای ایفای هرچه‌بهتر نقش‌های خود کوشاست. وقتی این اتفاق بیفتد، از هرگونه احساس خودکم‌بینی و خودکم‌ارزشی خارج شده و لذا توجه به نیازهای کاذب برای ارتقای شخصیتی خود نداشته باشد. این احساس کرامت نفس باعث می‌شود که توجهات دختران از بُعد ظاهر به ابعاد باطنی و انسانی معطوف شود و توجه به شایستگی‌های شخصیتی دختران را از توجه به شایستگی‌های ظاهری باز دارد و بُعد انسانی و کارآمد زنان روز‌به‌روز بیشتر نمایان شود.

ندای اصفهان- یک دختر چطور می‌تواند هم با توجه به معیارهای ارزشی و دینی کاملاً احساس دخترانگی کند و هم در جامعه احساس سرخوردگی نداشته باشد؟

– احساس سرخوردگی زمانی ایجاد می‌شود که فرد به درست‌بودن کاری که می‌کند، یقین نداشته باشد؛ لذا با حرف و حدیث‌های دیگران یا حتی با نوع نگاه آن‌ها به کارش شک کرده و احساس بدی می‌یابد. اگر انسان به هدفی توجه کند که به آن سمت حرکت می‌کند، در مسیر خود مصمم‌تر خواهد شد. با این توضیح، به‌راحتی می‌توان فهمید که اگر مسیر دین و دینداری با روشن‌بینی و آگاهانه تبیین شده و افراد آن را صحیح فرا گیرند، در اجرای آن نه‌تنها احساس شکست نمی‌کنند، بلکه با افتخار و سربلندی نیز در آن مسیر گام بر می‌دارند


١١:٢٩ - 1394/05/26    /    شماره : ٧٦٩٨    /    تعداد نمایش : ٢٨٦خروج